Tradycyjna kiełbasa swojska

Przysłowie mówi, że jesteśmy tym, co jemy i zapewne to logiczna konsekwencja funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego staramy się wybierać produkty dobrej jakości. Naturalna żywność to coraz bardziej pożądany towar na rynku spożywczym. ”Eko”, ”bio” – lubimy tego rodzaju oznaczenia na opakowaniach produktów, gdyż zgodnie z przyjętymi normami są oznaczeniami zdrowej żywności. Niektórzy decydują się na zakupy u lokalnych dostawców wędlin, co zapewnia im łatwiejsze kontrolowanie procesu produkcji i jakości towarów.

Zdrowe wędliny

Coraz bardziej  modne produkty wegetariańskie nie wyparły tradycyjnych polskich wędlin. W naszym menu powinno być miejsce na różnorodność, której potrzebujemy, toteż korzystamy z bogatej oferty zarówno produktów roślinnych, jak i zwierzęcych. Doskonałym i szybkim sposobem na zaspokojenie potrzeb naszego organizmu jest spożywanie produktów mięsnych, w tym wędlin. Kupując wędliny od lokalnych dostawców mamy nadzieję, że oprócz dobrego smaku, zapewnimy sobie nieskazitelnie świeże towary, a przy tym doskonałej jakości. Krótki czas przechowywania sprawia, że nie potrzebują nadmiaru konserwantów, a co za tym idzie są bardziej naturalne i zdrowe. Produkty ”eko”, ”bio” najczęściej pochodzą z ekologicznych upraw i hodowli, co oznacza, że w ich produkcji nie wykorzystuje się paszy z roślin nadmiernie spryskiwanych toksycznymi substancjami stosowanymi do ochrony przed szkodnikami czy genetycznie modyfikowanych. Ważne zatem są pasze, którymi żywią się zwierzęta przeznaczone na ubój, a także sam chów zwierząt i proces uboju.

Kiełbasa swojska

Niezwykle istotny jest skład wędlin gotowych do spożycia. Kiełbasa swojska (https://ranozebrano.pl/kielbasa-swojska-ok-500g) powinna być taka nie tylko z nazwy, gdyż do jej produkcji należy używać czystego mięsa, bez dodatkowych wypełniaczy, nadmiaru wody czy konserwantów. Wędzona, z dodatkiem czosnku, pieprzu, smakuje wyśmienicie i przypomina tradycyjne smaki staropolskiej kuchni. Serwowana na zimno i gorąco stanowi nieodłączny element dobrych posiłków. Nic dziwnego, że stanowi powód do dumy naszych polskich producentów na światowym rynku żywnościowym. Kiełbasa swojska, wieprzowa jest wyrobem z polskiego mięsa, zatem jeśli kupujemy towar, warto wiedzieć, jaką opinię mają dostawcy, czy używają w hodowli zwierząt np. antybiotyków, czy mięso posiada odpowiednie certyfikaty. Warto także przeczytać skład na opakowaniu produktu, bądź zapytać o niego sprzedawcę. Dbając o jakość produktów przyczyniamy się do zdrowego trybu życia i podnoszenia poziomu produkcji polskich towarów.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com