Jakie produkty zawsze warto mieć w swojej kuchni

Żyjemy w czasach, kiedy często rozdarci między pracą a domowymi obowiązkami, często się spieszymy i stresujemy. Brakuje czasu na przygotowanie wartościowych posiłków, które dostarczą niezbędnych witamin. Często kupujemy gotowe nafaszerowane chemią dania w sklepach, które wystarczy odgrzać. Po takim odżywianiu przez dłuższy czas odczuwamy jeszcze większe zmęczenie. Niewłaściwą dietą wpędzamy się w błędne koło niemocy i tracimy radość życia. Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, wpływa na nas bezpośrednio.

Co zrobić, żeby szybko przygotowywać pełnowartościowe i smaczne posiłki?

Każda najprostsza potrawa, do której użyjemy naturalnych składników, odpowiednio doprawimy i przygotujemy tuż przed spożyciem, będzie nie tylko zdrowsza, smaczniejsza, ale w efekcie i tańsza niż dania gotowe. Wystarczy zadbać o to, aby mieć w domu zawsze pod ręką kilka składników, które możemy wykorzystać. Szybko ugotujemy potrawy jednogarnkowe. Wystarczy wrzucić kilka pokrojonych warzyw i ziół. Do takich dań przyda się też dla podkręcenia smaku kiełbasa swojska. Może być ona składnikiem wielu zup, a także zapiekanek. Najważniejsze jest to, aby kupowana była u sprawdzonych dostawców. Krótko podsmażona z warzywami i ziołami, będzie znakomitym dodatkiem do ryżu, czy makaronu, lub pełnowartościowym posiłkiem, który zjemy na ciepło do chleba.

Jakie inne produkty zawsze warto mieć w domu, żeby stworzyć szybkie danie?

Przydadzą się nam warzywa pochodzące z upraw ekologicznych, lub wyhodowane we własnym ogródku, czy nawet na balkonie. Zawsze dobrze mieć w domu ziemniaki, marchewkę oraz inne warzywa korzeniowe, takie jak seler, czy korzeń pietruszki, które nadają smak i aromat wielu potrawom, a można je długo przechowywać. Zioła warto uprawiać w doniczkach, żeby w razie potrzeby szybko pokroić i dodać do zupy czy innej potrawy. W domu dobrze rośnie bazylia, mięta, zielona pietruszka, czy koperek. Warto też zadbać o to, aby zawsze były w naszej kuchni jakieś produkty sypkie, takie jak ryż, kasza, mąka, czy makaron. Słoik masła orzechowego może być bardzo przydatny do wykorzystania od czasu do czasu. Masło orzechowe dodane do potraw nada im ciekawy orzechowy posmak. Można na jego bazie robić też sosy i dodawać do sałatek. Mięso i wędliny od lokalnych dostawców będą atrakcyjnym dodatkiem dla osób, które nie są jaroszami. Dobrze zawsze mieć też w domu jakiś olej, który nadaje się do smażenia, np. kokosowy, czy rzepakowy, lub oliwę z oliwek.

Przygotowanie szybkich i smacznych posiłków w domu jest możliwe, jeśli odpowiednio zorganizujemy się i będziemy mieli pod ręką zawsze dostępne produkty. Część z nich można przechowywać w formie zamrożonej i wykorzystywać w razie potrzeby. Najważniejszym czynnikiem jest jakość produktów, które kupujemy, gdyż przekłada się to potem nie tylko na smak, ale i nasze zdrowie. 

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com